info@echomar.com.tr | 0212 233 11 11

Tetkik Öncesi Bilmeniz Gerekenler

TETKİK ÖNCESİ BİLMENİZ GEREKENLER

* Kolon Grafi

* Histerosalpingografi(HSG)

* İVP

* Mide duodenum Grafi

* ince Barsak Pasaj Grafi

* Periferik ve Serebral Anjiografi

Bir önceki  tetkik sonuçlarınız ve doktor istek kağıdınız ile birlikte geliniz.

KOLON GRAFİSİ HAZIRLIK FORMU:

İŞLEME HAZIRLIK:

Muayeneden 3 gün önce hiç bir katı gıda alınmayacak

(ekmek, et ürünleri ve meyce yenilmeyecek)

Meyve suyu, tanesiz çorba, konposto suyu, çay ve bu gibi gıdalar bol miktarda alınacak.buna ilavaten son 24 saatte aralıklarla

(2 saatte bir 1 bardak su toplam 12 bardak ) 2.5lt.su içilecek.

Çekim önce kullanması gereken müshil:

1 kutu flet oral soda 90ml veya

2 kutu x-mx solusyon  75cc.

Önerilen müshil nasıl kullanılır:

Önerilen müsilin yarısı bir bardak su veya meyve suyu ile karıştırılarak tetkikten bir gün önce saat 15:00 da diğer yarısı ise saat 20:00 da aynı şekilde içilecektir.

HİSTEROSALPİNGOGRAFİ (HSG) ANAMNEZ VE BİLGİLENDİRME FORMU

Transvajinal yoldan rahim ağzına ilaç verilerek yapılan bir tetkiktir.normal kadın doğum muayenesine benzer. İlaç verilme sırasında özellikle tüplerde rahat geçiş yoksa basınç etkisiyle adet sancısına benzer hafif kasık ağrısı olabilir. Çekimin adet dönemi bittikten en geç 4-5 gün içinde olması gerekmektedir. Tanı amaçlı yapılan bir tetkikdir tedavi için uygulanmaz. Ortalama çekim süresi 10-20 dakika arası değişmektedir.

İ.V.P

ÇEKİM ÖNCESİ KULLANILMASI GEREKEN MÜSİLLER

1 Kutu Flet Oral Soda 90ml veya

1 Kutu X-M Solusyon 75cc

HAZIRLIK:

Çekime gelmeden bir gün önce akşam saat 18:00 da yukarıda önerilen müsil bir dardak suya veya meyve suyuna karıştırılarak içilir. Akşam 17:00 den sonra yemek yenmez ve gece 24:00 den sonra sıvı gıda (su meyve suyu ..gibi) alınmaz. Çekime gelirken aç olmak gerekmektedir.

AÇLIK GEREKTİREN TETKİKLER

Mide duadenum grafisi :özellikle sabah açlığı gereklidir.

İnce barsak pasaj grafisi: aç karnına gelinir

PERİFERİK VE SEREBRAL ANJİOGRAFİ HASTA BİLGİLENDİRME VE ONAY FORMU

Anjiografi (DSA) tam Türkçeye çevrildiğinde damar grafisi (filmi) anlamına gelir. Anjiografi

Damarların. Yapısı tıkanıklık-darlık ya da ‘‘ anevrizma ’’ denen baloncuk gibi damar genişlemelerini teşhis etmek amaçlı elde edilen tıbbi görüntüleme yöntemidir.Size yapılacak işlem tamamen tanı amaçlıdır ve tedaviye yönelik girişim yapılmayacaktır.

Anjiografi incelemesi hangi damarın filmi çekileceğinden bağımsız olarak genellikle sağ kasıktaki bacağa giden ana damardan girilerek gerçekleştirilir.Bu damardan geçirilmiş ameliyat yada bu damarda tıkanıklık olması durumunda ise bazen sol kasık ya da koltuk altından girişim gerçekleştirilir.İşlem genellikle yaklaşık 30-60 dakika tamamlanır.

İşlemden önce girişimin yapılacağı gölge dezenfektan madde ile temizlenir. Hastanın üstü steril örtü ile örtülüp girişim bölgesine (sağ kasık ) uyuşturmak amaçlı  (lokal anestezi ) iğne yapılır. Bu alan uyuştuktan sonra ciltte ince bir kesi (2-3 mm çaplı) yapılır ve kateter (incecik boru) yerleştirilir.

Çekilecek bölgeye bu kateter ile ulaşılır. Bu sırada hasta hiçbir şey hissetmez çekilecek damarı görünür hale getirebilmek için kateterden ilaç (kontrast madde) verilir ve filmler çekilir. İlaç verilmesi sırasında hasta o bölgede sıcaklık hissedebilir. İstenen damarı sağlıklı değerlendirmek için genellikle aynı bölgeden farklı açılarla birkaç kez ilaç verilir. Daha sonra bu bölgeye sıkı bir bandaj uygulanır ve kum torbası yerleştirilerek basıncın sürekli olması sağlanır. İşlem sonrası 6 saat yatak istirihati ve ertesi günde ağır aktivitelerden uzak durulması gereklidir.

Anjiografi çekimi sırasında kullanılan kontrast madde bazen bulantı kusma, ciltte kızarıklık-ürtiker gibi alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Nadiren daha ciddi alerjik reaksiyonlar da görülebilir. Kateter yerleştirilen bölgede işlem sonrası bazen morarma, kan göllenmesi gibi sorunlar gelişebilir. İnceleme bölgesine bağlı olarak bazen nörolojik bozukluklar ortaya çıkabilir. Çok nadiren hayati riks de söz konusudur.

İŞLEM ÖNCESİ

-bayanların varsa hamilelik durumu mutlaka bildirilmelidir.

-4-5 saatlik açlık gereklidir.

-Kasık traşı yapılmalıdır.

-Daha önce yapılmış radyolojik incelemeleri birlikte getirilmelidir.

-Yanınızda refakatçi bulunmalıdır.

Heparin, komadin gibi kan sulandırıcı ilaçlar glukofaj gibi oral anti diyabetik kullanıyorsanız işlemden 24 saat öncesi doktorunuzun bilgisi dahilin de kesilmelidir. İyot alerjisi ve başka hastalıklarınızı doktorunuza bildirin.

Bu belgeyi okudum ve anladım merkezinizde bana sağlığımla ilgili yapılacak anjiografi işlemini kabul ediyorum.

TETKİK ÖNCESİ BİLMENİZ GEREKENLER

 *Mamografi

 * EEG
 *Batın ultrasonu, renal doppler, abdominal aort doppler, portal venöz sistem              incelemeleri

 *Jinekolojik – transvaginal ultrasonografi

 * Pelvik ultrasonografi

 *Obstetrik ultrasonografi

 *Transrektal (makat) ultrasonografi

 *Rektal duvar ultrasonografi

  *Yüzeyel ultrasonografi (tiroid – boyun- göz – deri), periferik organ doppler, karotis ve vertebral arter doppler incelemeleri

Bir önceki  tetkik sonuçlarınız ve doktor istek kağıdınız ile birlikte geliniz.

MAMMOGRAFİ ÖNCESİ HAZIRLIK
İncelemeye geleceğiniz gün meme ve koltuk altı bölgesine deodorant, pudra veya losyon sürmeyiniz.
Önceki mammogafi – ultrason ve MR gibi meme radyolojik tetkiklerinizi de beraberinizde getiriniz.
Meme cerrahisi veya terapisi yapılmış ise bununla ilgili medikal özgeçmiş verilerini (patoloji – epikriz vb.) de mutlaka yanınızda getiriniz.

EEG İncelemede hasta saçları temiz ve karnı tok gelmeli.


BATIN ULTRASONU, RENAL DOPPLER, ABDOMİNAL AORT DOPPLER, PORTAL VENÖZ SİSTEM İNCELEMELERİ


İncelemeden önce mümkünse 12 saat aç kalınız.

İncelemeden önceki akşam yağlı olmayan hafif bir akşam yemeği yiyiniz.

Sabah mutlaka almanız gereken bir ilaç varsa bir bardak suyla içebilirsiniz. Bunun dışında kesinlikle su içmeyiniz.

Erkeklerde karın bölgesinde uzun ve yoğun kıllanma sözkonusu ise, inceleme öncesi temizlenmesi görüntü kalitesini arttırır.

RENAL DOPPLER; 3 gün 6 saat arayla 2 şer tablet medsil gaz giderici  alınır.4.gün sabah açkarnına tetkik için randevu alınır.

JİNEKOLOJİK – TRANSVAGİNAL ULTRASONOGRAFİ İncelemeye aç karnına gelmeniz gerekmez.

İncelemeden 1 saat önce 4 bardak kadar su içiniz ve su şişeniz ile geliniz, merkezimizde içmeye devam edebilirsiniz.
İdrarınızı yapmayınız.
Dolu mesane için gerekli sıvı miktarını önceden almanız zaman kazandıracaktır, ancak aşırı doldurmaktan da kaçınınız, görüntü kalitesini etkileyebilir.
Menopozdaysanız incelemeden 2 gün önceden itibaren Ovestin vaginal kremi hergün birer kez uygulayabilirsiniz. Bu uygulama transvaginal muayenenizin daha konforlu olmasını sağlayacaktır.

ULTRASONOGRAFİ İncelemeye aç karnına gelmeniz gerekmez. İncelemeden 1 saat önce 4 bardak kadar su içiniz ve su şişeniz ile geliniz, merkezimizde içmeye devam edebilirsiniz. İdrarınızı yapmayınız.Dolu mesane için gerekli sıvı miktarını önceden almanız zaman kazandıracaktır, ancak aşırı doldurmaktan da kaçınınız, görüntü kalitesini etkileyebilir.

OBSTETRİK ULTRASONOGRAFİ Özel bir hazırlık yapmanıza gerek yoktur.
İncelemeden 1 saat önce 2 – 3 bardak su içerseniz rahim ağzını görüntülemek daha kolay olacaktır.

TRANSREKTAL (MAKAT) ULTRASONOGRAFİ [Prostat ve Virgo (bekar) bayanlar için ]

İncelemeden 4 saat önce Fleet Enema lavman tüpünü, kutunun üzerindeki şekilde belirtildiği gibi makattan uygulayınız.
Bu ilaç barsaklarınızın boşalmasını sağlayacaktır. Böylece sonografik incelemede elde edilen görüntülerin kalitesi ve ayrıntısı artacaktır.

REKTAL DUVAR ULTRASONOGRAFİ: İncelemeden 4 saat önce Fleet Enema lavman tüpünü, kutunun üzerindeki şekilde belirtildiği gibi makattan uygulayınız.
Bu ilaç barsaklarınızın boşalmasını sağlayacaktır. Böylece sonografik incelemede elde edilen görüntülerin kalitesi ve ayrıntısı artacaktır.

Yüzeyel Ultrasonografi (Tiroid – Boyun- Göz – Deri), Periferik Organ Doppler, Karotis Ve Vertebral Arter Doppler İncelemeleri Bu incelemeler için herhangi bir hazırlığa gerek yoktur.

TETKİK ÖNCESİ BİLMENİZ GEREKENLER

*Üst Batın MR

*Alt Batın MR

*Tüm Batın MR

*MR Kolonjio

*Bos MR

*Üst Batın BT

*Alt Batın BT

*Tüm Batın BT Bir önceki  tetkik sonuçlarınız ve doktor istek kağıdınız ile birlikte geliniz.

Bu ayrıntılar size daha kaliteli hizmet vermemizi sağlayacaktır.

ÜST BATIN MR, MR KOLONJİO İncelemede aç karnına gelmeniz gerekir.Tetkik öncesi 3 bardak su içilir.

ALT BATIN MR İncelemede aç karnına gelmeniz gerekmez .Tetkike alınmadan önce idrara sıkışık olunması gerekir.

TÜM BATIN MR İncelemede aç karnına gelmeniz gerekir.Tetkik alınmadan önce idrara sıkışık olunması gerekir.

BOS MR Çekim öncesi erkek hastalarda gögüs kıllarının alınması gerekir.

ÜST BATIN BT İncelemede aç karnına gelmeniz gerekir.Teknisyen tarafından 1,5 litre suya  40 cc ilaç katılarak ilaçlı su hazırlanır.Hazırlanan sudan 20 dk 1 bardak  içmeniz gerekir.Son 1 bardak kaldığında hasta tetkike hazırdır.

ALT BATIN BT  İncelemede aç karnına gelmeniz gerekmez.Teknisyen tarafından 1,5 litre suya  40 cc ilaç katılarak ilaçlı su hazırlanır.Hazırlanan sudan 20 dk 1 bardak  içmeniz gerekir.Hazırlanan su yarıya geldiğinde idrara çıkılabilir daha sonrasında idrara çıkılmaz ve hasta idrara sıkışık şekilde tetkike alınır.

TÜM BATIN BT İncelemede aç karnına gelmeniz gerekir.Teknisyen tarafından 1,5 litre suya  40 cc ilaç katılarak ilaçlı su hazırlanır.Hazırlanan su yarıya geldiğinde idrara çıkılabilir daha sonrasında idrara çıkılmaz ve hasta idrara sıkışık şekilde son 1 bardak kaldığında hasta tetkike hazırdır.

E-Randevu Biz Sizi Arayalım
YnVydW4gZXN0ZXRpZ2kgZml5YXRsYXJpPC9hPg0KPGEgaHJlZj0iaHR0cDovL3d3dy5vemFuYmFsaWsuY29tL291ci1zZXJ2aWNlcy9idXJ1bi1lc3RldGlnaS1maXlhdGxhcmkvIiB0aXRsZT0iYnVydW4gZXN0ZXRpZ2kiIHJlbD0iZG9mb2xsb3ciPmJ1cnVuIGVzdGV0aWdpPC9hPg0KPGEgaHJlZj0iaHR0cDovL3d3dy5wb3Jub2FsbGV5LmNvbSIgdGl0bGU9InBvcm5vIj5wb3JubzwvYT4NCjxhIGhyZWY9Imh0dHA6Ly93d3cuZWNob21hci5jb20vTWFueWV0aWstUmV6b25hbnMtYWNpay1lbWFyIiB0aXRsZT0iYWNpayBlbWFyIj5hY2lrIGVtYXI8L2E