info@echomar.com.tr | 0212 233 11 11

ECHOMAR AKTÜEL

Lomber MR

Lomber MR genellikle Bel MR olarak da bilinmektedir. Bel çevresinin manyetik rezonans ile görüntülenmesini içermektedir. Echomar Tıbbi Görüntüleme Merkezi ve Laboratuvarı tarafından Şişli ve Göztepe'de bulunan şubelerimizde Lomber MR çekimi yapılmaktadır. 

devamı...

Skolyoz Belirtileri Nelerdir?

En temel skolyoz belirtileri olarak omurganın normal eğiminin üstüne çıkması durumunda skolyoz adı verilen hastalık ortaya çıkar. Halk arasında omurga eğriliği olarak bilinmektedir. 

devamı...

İkili Tarama Testi Neden Yaptırılır?

 İkili tarama testi de gebeliğin ilk dönemlerinde gerçekleştirilen tarama testleri arasında yer almaktadır. Bu test, anne adayının kanındaki hormon seviyesinin ölçülmesiyle gerçekleştirilir.

devamı...

Difüzyon MR Nedir?

Difüzyon MR nedir sorusuna genel bir cevap olarak dizilim ve yazılım sayesinde oluşturulan MR görüntüleri, su molekülleri difüzyonuyla kontrast oluşturarak görüntülerin bilgisayar ortamında elde dilmesinin sağlanması olarak anlatılabilir.

devamı...

Gebelikte Dörtlü Test

Hamilelik döneminde yapılan dörtlü test, fetüsteki bazı genetik anomali risk ihitmallerinin taranması amacıyla uygulanır. 

devamı...

Üçlü Test Hakkında Merak Edilenler

Gebelik boyunca yapılan tarama testleri arasında yer alan üçlü test, fetüsteki kromozom anomaliliği riskini taramak için kullanılır. Test, anne adayından alınan kan örneğiyle gerçekleştirilir. 

devamı...

Skolyoz Nedir ve Nasıl Anlaşılır?

Genellikle skolyoz nedir sorusuna kemik, eklem ve omurga rahatıslığı olarak yanıt verilebilir. Omurganın hizalanmasındaki normal olmayan değişimler bunun ana belirtileridir. 

devamı...

Diş Tomografisi Merak Edilenler

Dental koni ışını bilgisayar tomografisi olarak adlandırılan diş tomografisi, normal diş veya yüz röntgenlerinin yeterli olmadığı durumlarda kullanılan özel bir tomografi cinsidir. 

devamı...

Kranial MR Nedir?

Kranial MR nedir sorusuna verilebilecek en genel cevap olarak bu tıbbi görüntüleme yönteminin, beyindeki hastalıkların ve hastalık oluşturabilecek risklerin tespit edilmesi için kullanılması olarak ifade edilebilmektedir. 

devamı...

Tiroid Biyopsi Nedir?

En genel anlamıyla tiroid biyopsi tiroidle ilgili şüphe duyulan durumların teşhis edilmesi için uygulanan tıbbı bir yöntemdir. Diğer biyopsi türlerinde olduğu gibi bu biyopsi türünde de dokudan parça alınır. 

devamı...

Memede Biyopsi Nasıl Yapılır ?

Meme biyopsisi pek çok kadının en çok çekindiği işlemlerden biridir. Bu nedenle de sıklıkla memede biyopsi nasıl yapılır veya meme biyopsisi nasıl yapılır gibi sorular sorulur. 

devamı...

Mamografi Nedir?

Tıbbi görüntüleme yöntemleri arasında yer alan mamografi meme kanserinin erken teşhisi için gerekli bir yöntemdir. Dünyanın dört bir yanında meme kanseri konusunda farkındalık arttırma çalışmaları yapılmaktadır. 

devamı...

Mamografi Nasıl Çekilir ?

Doktor muayenesi sırasında en sık karşılaşılan sorular mamografi nasıl çekilir ve mamografi çekilirken acı hissedilir mi şeklindedir. Doktor mamografi istediği zaman, genellikle hastalar bu konulara bağlı olarak bir endişe duymaktadır. 

devamı...

İlaçlı Tomografi Nasıl Çekilir ?

İlaçlı tomografi nasıl çekilir sorusu, tomografi çektirecek hastaların doktorlara sıklıkla sorduğu sorular arasında gelmektedir. Bu tıbbi görüntüleme yönteminde yumuşak dokuların daha iyi görüntülenmesi için kontrast madde kullanılır. 

devamı...

İlaçlı Emar Nedir?

İlaçlı emar konusunda normal emardan farklı olan nokta, çekim yapılan bölgenin daha iyi görüntülenmesi için boyar madde (kontrast madde) olarak da bilinen bir ilacın kullanımıdır. 

devamı...

Emar Nasıl Çekilir?

Hastaların en sık sorduğu sorulardan biri emar nasıl çekilir sorusudur. Emar, farklı hastalıkların teşhis edilmesi için başvurulan tıbbi görüntüleme yöntemlerinden biridir. Ultrason gibi MR yönteminde de radyasyon uygulanmaz. 

devamı...

Beyin MR Çekimi Nedir?

Beyinde yaşanan sorunların tespit edilmesi için kullanılan yöntemlerden biri beyin mr çekimi olarak sayılabilir. Doktorlar, beyinle ilgili hastalıkların tespit edilmesinde veya şüphe duyulan durumlarda bu yöntemi tercih edebilirler.

devamı...

Echomar Görüntüleme Merkezi

Özellikle detaylı tetkiklerin istendiği durumlarda ve özel yöntemlere ihtiyaç duyulduğunda genellikle görüntüleme merkezleri tercih edilmektedir. Echomar Görüntüleme Merkezi 1992 yılından bu yana tıbbi görüntüleme ve laboratuvar alanında hizmet vermektedir. 

devamı...

Ultrason Nasıl Yapılır?

Ultrason iç organların ve hamilelik sürecinin görüntülenmesinde kullanılabilen bir tetkiktir. Radyasyon içermediği için yaygın olarak tercih edilmektedir.

devamı...

Doppler Nedir? Nasıl Yapılır?

Doppler radyo dalgaları ya da diğer adıyla ses dalgalarının kullanılmasıyla vücudun iç yapısının görüntülenmesine izin verir. Bu yöntem de radyasyon içermez. 

devamı...

Ultrason Nedir? Hangi Durumlarda Yapılır?

 Ultrason nedir sorusu hastaların ve hasta yakınlarının en sık sorduğu sorular arasında yer almaktadır. En basit şekliyle ultrason, iç organların ve diğer bazı yumuşak dokuların görüntülenmesini, sağlayan bir tıbbi görüntüleme yöntemidir.

devamı...

Renkli Ultrason Nedir?

 Ultrason, son derece yayın olarak kullanılan bir tıbbi görüntüleme yöntemidir. Renkli ultrason nedir diye sorulduğunda kısaca ultrason görüntüleme tekniğinin renkli olarak yapılması şeklinde cevaplandırabiliriz.

devamı...

Sanal Anjiyo Nedir?

Farklı adlarla da kullanılabilen sanal anjiyo damarların durumunun bilgisayarlı tomografi yoluyla görüntülenmesi mantığına dayanmaktadır. 

devamı...

Tüm Batın Usg Nedir?

Batın, karnın iç bölgesini anlatan bir sözcüktür. Şayet karın bölgesiyle ilgili şikâyetleriniz varsa, doktorunuz sizden tüm batın usg isteyebilmektedir.

devamı...

Toraks BT Nedir?

Toraks bt adından da anlaşılacağı üzere bilgisayarlı tomografi ile yapılan bir görüntüleme tetkikidir. X ışınları ile kesitler halinde görüntüleme yapılmaktadır. 

devamı...

Koldan Anjiyo Nedir?

Kalp ve damar hastalıkları tüm dünyada insanların yaşamını kaybetmesine yol açan en önemli nedenler arasında gösterilmektedir. Bilgisayarlı tomografi ile koldan anjiyo kalp damarlarının görüntülenebilmesini sağlamaktadır.

devamı...

Beyin Tomografisi Nedir?

Beyin tomografisi kafa bölgesinde uygulanan tomografi işlemidir. Özellikle beyin tümörleriyle ilgili, kapsamlı araştırmalar yapılabilmesini sağlar. 

devamı...

Koroner BT Anjiyografi

Koroner BT Anjiyografi kalbi besleyen damarların girişimsel işlem gerektirmeden görüntülenmesidir. Hastanın damar yoluncan ilaç verilmesi ve bilgisayarlı tomografi ile birlikte yürütülmektedir.

devamı...

MR BT Entero

MR BT Entero ince bağırsak ve patolojilerin ayrıntılı bir şekilde MR/BT’ de incelemesidir.

devamı...

MR Anjiyo

MR anjiyo manyetik rezonans görüntüleme sistemi ile damar içi görüntülemeyle anjiografiyle birleştirilerek damarların kapsamlı bir şekilde görüntülenmesidir. Bu tetkikte MR kullanıldığından radyasyon oluşmamaktadır. 

devamı...

Defekografi MR

Defekografi MR makat kanalının ve rektum kanalının boşalması sırasında MR eşliğinde (dinamik) görüntülenmesidir.

devamı...

Fetal MR Nedir?

Hamilelik esnasında fetüste  bazı problemler gelişebilir. Bunların zamanında teşhisi önemlidir. Bu yüzden Fetal MR çekilmesi gerekebilmektedir.

devamı...

Prostat Multiparametrik MR

Prostat Multiparametrik MR Prostat kanserinin erken tanısında geliştirilen bir görüntüleme yöntemidir. Multiparametrik tarama tekniği, detaylandırılarak tanı koyulmasına yardımcı olur. Bu incelemede yüksek görüntülü MR’a ek olarak diffüzyon MR ve perfüzyon MR incelemeleri de yapılmaktadır.

devamı...

BT Anjiyo Hakkında Merak Edilenler?

BT Anjiyo tomografi ile damar içi görüntüleme yöntemi birleştirilerek vücuttaki damarların görüntülenmesidir. Kesitsel düzlemde alınan görüntüler 3D’ye dönüştürülerek anjio oluşturulur.

devamı...

Rahim Filmi HSG Çektirilecek Merkez Seçiminin Önemi

 Tekniğine uygun çekilmiş ve radyoloji uzmanı tarafından yorumlanmış bir rahim filmi, kişiye uygun tedavilerin seçilerek uygulanmasını sağladığı için zaman kayıplarının önüne geçebilmektedir. Bu nedenle yapılacak seçim önem kazanmaktadır.

devamı...

Traktografi

Beyinde nöronlar (sinir hücreleri) arasındaki iletişim, aksonlar (sinir lifleri) aracılığıyla olur.

devamı...

MR Anjiografi

MR anjiografi, anevrizmalar, AVM, damar darlıkları ve tıkanıkları gibi beyin damar hastalıklarının teşhis ve takibinde kullanılır.

devamı...

MR Spektroskopi

Manyetik rezonans spektroskopi beyindeki metabolitlerin miktarını ve dağılımını ölçen bir MR yöntemidir.

devamı...

MR Bos Akım

Bazi Hidrosefali türlerinin tanısı ve tedavisinin olası durumunu belirlemek için başvurulur. Beyin içi boşluklularda bulunlan omurilik sıvısının bazı özelliklerini inceleme yönemidir.

devamı...

Meme MR

Mamografi ve ultrasonografiden farklı olarak meme lezyonlarının şekil, kontur, boyut gibi morfolojik özelliklerine ilave olarak meme parankimi ve bu zemindeki kitle lezyonlarının doku perfüzyon karakteristiklerini göstermektedir.

devamı...

MR Kolanjiyografi

Kolanjiyopankreatografi (MRKP) pankreatik ve biliyer (Safra yolları) sistemin değerlendirilmesinde, girişimsel olmayan bir inceleme tekniğidir.

devamı...

MR Urografi

MR Ürografi klinikte çeşitli üriner sistem patolojilerini görüntülemek için kullanılan invaziv (girişimsel) olmayan bir görüntüleme yöntemidir.

devamı...

Rahim Filmi HSG

HSG rahim içerisine bir kontrast sıvı verilerek röntgen filmi çekilmesi ile rahim ve tüplerin görüntülenmesidir.

devamı...
E-Randevu Biz Sizi Arayalım
YnVydW4gZXN0ZXRpZ2kgZml5YXRsYXJpPC9hPg0KPGEgaHJlZj0iaHR0cDovL3d3dy5vemFuYmFsaWsuY29tL291ci1zZXJ2aWNlcy9idXJ1bi1lc3RldGlnaS1maXlhdGxhcmkvIiB0aXRsZT0iYnVydW4gZXN0ZXRpZ2kiIHJlbD0iZG9mb2xsb3ciPmJ1cnVuIGVzdGV0aWdpPC9hPg0KPGEgaHJlZj0iaHR0cDovL3d3dy5wb3Jub2FsbGV5LmNvbSIgdGl0bGU9InBvcm5vIj5wb3JubzwvYT4NCjxhIGhyZWY9Imh0dHA6Ly93d3cuZWNob21hci5jb20vTWFueWV0aWstUmV6b25hbnMtYWNpay1lbWFyIiB0aXRsZT0iYWNpayBlbWFyIj5hY2lrIGVtYXI8L2E