info@echomar.com.tr | 0212 233 11 11

Gelişen Teknolojiler Rahim Filmi HSG Çekiminde Her Şeyi Değiştirdi

Gelişen Teknolojiler Rahim Filmi HSG Çekiminde Neleri Değiştirdi?

Kilometrelerce uzaktaki yakınımızla görüntülü konuşabiliyor, kitaplar,  kütüphaneler dolusu bilgiye elimizdeki küçük cihazlarla birkaç dakikada ulaşabiliyor, sürücüsüz arabalarla yolculuk etmeye hazırlanıyoruz. Bütün bunlar olurken 80 yıllık rahim filmi teknolojisinin ve tekniğinin değişmeden kalması düşünülemezdi. Keşfedilen yeni maddelerle imal edilen özel yumuşak kateterler, rahim boşluğunu daha düşük basınçla detaylı görüntülememizi sağlayan daha akışkan ilaçlar, rahime dokunmadan, onu itip çekmeden  uygun açıdan film çekmemizi sağlayan C kollu röntgen cihazları, çok düşük radyasyon kullanarak  net filmler çekmemizi sağlayan  dedektör teknolojisi, dijital imaj proses teknolojileri gibi ilerlemeler rahim filmini kısa kolay,  daha az riskli ve doğruluk oranı yüksek sonuç verir hale getirdi.

Detaylı Bilgi için: 0212 233 11 11

Yumuşak Kateterler ile Rahim Filmi

Kateterler,  esnek maddelerden imal edilmiş, yaklaşık 2 mm çaplı yumuşak, kıvrılabilir borucuklardır. Balonlu, balonsuz, düz, kıvrık, örgülü, yandan delikli, konik uçlu, çevrilerek yön verilebilen çok çeşitli farklı yumuşak kateterler rahim dokusunu zedelemeden içerisini ilaçla doldurabilmemizi sağlamaktadır. Çok özel kıvrılabilir ve döndürülebilir kateterler sayesinde sadece rahim ağzından değil gerektiğinde doğrudan doğruya tüpün içine de ilaç doldurulabilmektedir. Bu durum rahim içi yüksek basınç ihtiyacını ortadan kaldırdığından ağrıya sebep olan spazmı tetikleyen yüksek basınç faktörü ortadan kaldırılmış olmakta ağrı düzeyi düşük  aynı zamanda doğruluk oranı yüksek sonuç elde etmemizi sağlamaktadır.

Gelişmiş C Kollu Röntgen Makineleri ile Rahim Filmi

Rahim, karın içinde genellikle düz durmadığı için, eski teknikte, rahim ağzına çengel geçirilir ve aşağıya doğru çekilerek düz bir poz vermesi sağlanır. Gelişmiş C kollu makineler ile birlikte yumuşak kateterler kullanıldığında rahim ağzına çengel geçirerek rahmi çekmeye gerek kalmamakta, C kollu cihaz çeşitli açılardan röntgen çekmek suretiyle en uygun pozları yakalayabilmektedir. Böylece C kollu röntgen makinesi sayesinde kolay,  kanamasız, rahim içini ve tüpleri detaylı  gösterebilen filmler çekilebilmektedir. 

Randevu için: 0212 233 11 11

Su Bazlı İlaçlarla Rahim Filmi

Rahim filmi çekiminde geliştirilmiş, su bazlı, iyon içermeyen, akışkanlığı fazla olan, iyotlu ilaçlar kullanıldığında yan etki riski çok daha düşük olmaktadır. Bu yeni nesil ilaçlar kıvamlı değil daha akışkan olduğundan tüplerden  kolay ve  hızlı geçebilmekte, basınca bağlı ağrı hissinin bertaraf edilmesine katkı sağlamaktadır. İnsan vücudundaki yapılara bağlanmayan bu ilaçlar birkaç saat içinde büyük oranda vücuttan atılmaktadır.

Gelişmiş Detektörlerle Dijital Rahim Filmi

Artık röntgen çekimlerinde, genellikle, gümüş tuzu kaplanmış film plakaları kullanmıyor, onun yerine dijital görüntüler elde ediyoruz. Dijital görüntüler dedektör denilen  gelişmiş teknoloji ile imal edilen yüzeylerde oluşmakta, bu görüntüler sayısal olarak bilgisayarlar tarafından işlenmektedir. Hem bu tip dedektörler hem de imaj proses teknolojileri sayesinde çok az radyasyon (X ışını) kullanarak yüksek netlikte rahim filmi çekmek mümkün olmuştur. Böylece hem filmi çeken doktor hem de filmi çekilen hasta minimum seviyede radyasyona maruz kalmaktadır. Bu sayede radyasyon azalmıştır ve filmin çekildiği ay korunmaya da gerek kalmamaktadır. Pek çok hastamız film çektirdikleri ay gebe kalabilmektedir.

Yeni Tüp Açma Tekniği: Selektif Salpingografi (SSG)

Rahim filminde, küçük yapışıklıklar, sümüksü tıkaçlar, pıhtı tıkaçları veya çeşitli teknik nedenlerle tıkalı çıkan tüplerin bir kısmı, farklı doğrudan doğruya tüpün içine ilaç göndermek sureti ile yaklaşık 2 dakikalık  kolay bir işlem ile açılabilmektedir. Bu yeni tekniğe selektif salpingografi adı verilir. Bu teknik, hem gebeliğe engel olabilecek bazı tüp sorunlarını daha net gösterebilir hem de tıkanıklık sebebiyle ameliyat olması gerekecek bazı hastaları ameliyattan kurtarabilir.

Şişli Echomar’da yukarıda bahsettiğimiz tüm bu cihazlar ve teknikler mevcut olup Dr. Cevat Bayrak yönetimindeki tecrübeli rahim filmi HSG ekibi tarafından kullanılmakta ve uygulanmaktadır. 

Detaylı Bilgi için: 0212 233 11 11

E-Randevu Biz Sizi Arayalım
YnVydW4gZXN0ZXRpZ2kgZml5YXRsYXJpPC9hPg0KPGEgaHJlZj0iaHR0cDovL3d3dy5vemFuYmFsaWsuY29tL291ci1zZXJ2aWNlcy9idXJ1bi1lc3RldGlnaS1maXlhdGxhcmkvIiB0aXRsZT0iYnVydW4gZXN0ZXRpZ2kiIHJlbD0iZG9mb2xsb3ciPmJ1cnVuIGVzdGV0aWdpPC9hPg0KPGEgaHJlZj0iaHR0cDovL3d3dy5wb3Jub2FsbGV5LmNvbSIgdGl0bGU9InBvcm5vIj5wb3JubzwvYT4NCjxhIGhyZWY9Imh0dHA6Ly93d3cuZWNob21hci5jb20vTWFueWV0aWstUmV6b25hbnMtYWNpay1lbWFyIiB0aXRsZT0iYWNpayBlbWFyIj5hY2lrIGVtYXI8L2E