info@echomar.com.tr | 0212 233 11 11

MR Check-Up

10 Soruda MR Check Up

1. MR Check Up nedir?

Tüm vücutta belirli boyutlara ulaşmış olası bir kanser varlığını muhtemel oranlarda tespit etmede ve kanser dışındaki birçok hastalığın teşhisinde kullanılan bir yöntemdir. Sağlığı ile ilgili herhangi bir endişesi olan bireyler için, beyin ve boyun dahil tüm vücut taranır ve kanser gibi tümoral hastalıkların henüz bulguları oluşmamış iken hastalığın saptanmasına olanak sağlayabilir. Klasik tarama yöntemlerinde inceleme kapsamında olmayan bölgeler de taranır ve diğer yöntemlerde gözden kaçabilecek patolojiler MR Check Up ile yapılan incelemelerde fark edilebilir.

2. MR Check Up Radyasyon Yayar Mı?

İşlem sırasında vücuda radyasyon verilmez ve vücuda kontrast madde verilmesine genellikle gerek kalmaz. Bu sebeple radyasyondan kaynaklı bir zarar oluşmaz. 

3. MR Check Up ne kadar sürüyor?

MR-Check-Up işlemi yaklaşık 45 dakikada sürmektedir. Ertesi gün detaylı raporunuzu alabilirsiniz.

4. MR Check Up‘ta hangi bölgeler ve organlarla ilgili tarama yapılıyor?

Önce beyinden başlanıyor. Ardından boyun, akciğer, karaciğer, pankreas, böbrek, böbrek üstü bezi, mesane, karın içindeki diğer organlar, kemikler, kaslar, kadınlarda rahim ve yumurtalıklar taranıyor. 

5. Vücudumda belirli bir bölgede şikayetim var. Ne yapılıyor?

MR-Check-Up’a ek, şikayet olan bölgenin özel ve detaylı çekimi de istek dahilinde yapılmaktadır.

6. MR Check Up’ta yapılan tetkiklere ek herhangi bir tetkik gerekir mi?

Kişinin yaş, cinsiyet, aile öyküsü, alkol ya da tütün tüketimi gibi faktörler göz önünde bulundurularak ilave görüntüleme yöntemleri ya da başka tetkikler istenebilir.

7. MR Check Up’ta neler tespit edilebilir?

Belli bir büyüklüğe ulaşmış tüm böbrek,  tiroid, mide, ince bağırsak, kolon, rahim ve rahim ağzı tümörleri, omurga ile ilgili bozukluklar, bariz disk dejenerasyonları ve fıtıklaşmalar tespit edilebilir. 

8. Kapalı, dar alan ve ses hassasiyetim var. MR Check Up yaptırabilir miyim?

Açık Tüp MR cihazımızın 70 cm olan kadraj genişliği bulunmaktadır. Masa uzunluğunun 210 cm’den 145 cm’e düşmüş olması kapalı bir tünele giriyor hissini azaltmaktadır. Işıklandırılmış cihaz ve baş kısmının üstünde bulunan, teknik odayı gösteren ekran sayesinde güven duygusunda azalma yaşanmaz. Bu teknolojide ses hassasiyeti olanlar için ses şiddeti düşürülmüştür.

9. MR-Check-Up’ta yaş sınırı var mıdır? Kimler yaptırabilir?

MR Check Up cihazda hareket etmeden durabilecek yaştaki (genelikle 7 yaş ve üstü) bireylerde uygulanabilir. MR çekimi yaptırması uygun olmayan, kalp pili, stent veya metalik implantlar takılmış olan hastalar ve gebeliğinin ilk üç ayında olan bireylerde MR Check Up yapılması uygun değildir. Bunun dışındaki tüm hastalarda uygulanan bir yöntemdir.

10. MR-Check-Up ne kadar kadar sıklıkla yapılmalıdır?

İlgili hekimin ve hastanın talebine bağlı olarak yılda bir kez rutin olarak yapılması önerilmektedir.

E-Randevu Biz Sizi Arayalım
YnVydW4gZXN0ZXRpZ2kgZml5YXRsYXJpPC9hPg0KPGEgaHJlZj0iaHR0cDovL3d3dy5vemFuYmFsaWsuY29tL291ci1zZXJ2aWNlcy9idXJ1bi1lc3RldGlnaS1maXlhdGxhcmkvIiB0aXRsZT0iYnVydW4gZXN0ZXRpZ2kiIHJlbD0iZG9mb2xsb3ciPmJ1cnVuIGVzdGV0aWdpPC9hPg0KPGEgaHJlZj0iaHR0cDovL3d3dy5wb3Jub2FsbGV5LmNvbSIgdGl0bGU9InBvcm5vIj5wb3JubzwvYT4NCjxhIGhyZWY9Imh0dHA6Ly93d3cuZWNob21hci5jb20vTWFueWV0aWstUmV6b25hbnMtYWNpay1lbWFyIiB0aXRsZT0iYWNpayBlbWFyIj5hY2lrIGVtYXI8L2E