info@echomar.com.tr | 0212 233 11 11

Kemik Dansitometri

Kemik Dansitometre Nedir 

Cihaz düşük dozda X ışını ve bilgisayar kullanarak kemik yoğunluğu ölçümü yapmaktadır. Merkezimizde bu konuda en gelişmiş teknolojiyle donatılmıştır.Başka bir deyişle kemiğin kırılganlık riskini belirleyen ölçüm yöntemidir. Osteoporoz saptanırsa kişinin aldığı ilaçtan faydalanma oranı için ilaç takibi de belirli aralıklarla bu cihaz ile yapılmaktadır .Ölçüm 1dakika içinde yapılır .Osteoporoz’da bir ağrı hissetmediklerinden verilen ilaçları almaktan vazgeçenlerin problemleri sessizce artmaktadır.! 20-45 yaş arası kadın ve erkekler mutlaka bir kere kontrol olmalıdır. 

Osteoporoz nedir ? 

Osteoporoz kemik kütlesinde azalma ve kemik dokusunun mikroskobik yapısında bozulma sonucunda kemikte kırılma riskinin artmasına yol açan bir iskelet hastalığıdır.Her kez de olan kalsiyum kaybı bu hastalığa neden olur .Kaybedilen kemik geri kazanılamaz. Ancak erken teşhis yapılırsa olduğu yerde durdurulabilir .Menopoz sebebi ile kadınlarda mutlaka olur ancak çeşitli sebeplerle gençlerde ve erkeklerde görülebilir . 

Osteoporoz belirtileri nelerdir ?
Genelde kırıklar oluşuncaya kadar herhangi bir belirti ve ağrı olmaz. Ancak bazı kişilerde ileri yaşlarda romatizma zannedilen kemik ağrılarına neden olabilmektedir. Vücudumuzun diğer dokuları gibi kemik de yasayan bir dokudur .Sert tabaka ve süngersi tabaka olmak üzere iki bölümden oluşur. Erken dönemlerde kemik kompakt (sert) tabakası incelir,süngersi tabaka içindeki boşluklar büyür .Daha sonra ileri yaşta zayıflayan kemiklerde kırıklar oluşur. 

Osteoporoz sonucları nelerdir ?
Sırt kemikleri formunu kaybedince boy kısalığı ve kamburluk gelişir. .Hafif bir travma ile kalça bilek omurga kırıkları meydana gelir. 

Kimler osteoporoz açısından risk gurubundadır ? 
•Günlük beslenmesinde yeterince kalsiyumlu gıda(süt ve süt ürünleri)almayanlar. 
•Düzensiz beslenen her yaş gurubundakiler. 
•Şeker hastaları. 
•Böbrek taşı düşürenler ve diğer böbrek hastaları. 
•Uzun zaman kortizonlu ilaçlar, bazı anti asit mide ilaçları ve sakinleştirici ilaç kullananlar . 
•Aşırı çay ,kahve sigara , alkol kullananlar. 
•Genetik yatkınlığı olanlar. 
•İkiden fazla doğum yapmış olanlar. 
•Menopoz dönemindeki bayanlar. 
•50 yaşını gecen erkekler OSTEOPOROZ RİSKİ ALTINDADIR 

Osteoporoz Teşhisi nasıl konur 
Günümüzde %1 gibi çok düşük oranlardaki kemik kayıpları bile KEMİK DANSİTOMETRE ölçümü ile teşhis edilmektedir. 

Ölçüm Tipleri: 
Ap-spine Ölçümü 
Femur ve dual femur Ölçümü 
Lateral spine Ölçümü 
Ortapedik kalca ölçümü 
Tüm Vücut ölçümü Pediatrik Ölçümü

E-Randevu Biz Sizi Arayalım
YnVydW4gZXN0ZXRpZ2kgZml5YXRsYXJpPC9hPg0KPGEgaHJlZj0iaHR0cDovL3d3dy5vemFuYmFsaWsuY29tL291ci1zZXJ2aWNlcy9idXJ1bi1lc3RldGlnaS1maXlhdGxhcmkvIiB0aXRsZT0iYnVydW4gZXN0ZXRpZ2kiIHJlbD0iZG9mb2xsb3ciPmJ1cnVuIGVzdGV0aWdpPC9hPg0KPGEgaHJlZj0iaHR0cDovL3d3dy5wb3Jub2FsbGV5LmNvbSIgdGl0bGU9InBvcm5vIj5wb3JubzwvYT4NCjxhIGhyZWY9Imh0dHA6Ly93d3cuZWNob21hci5jb20vTWFueWV0aWstUmV6b25hbnMtYWNpay1lbWFyIiB0aXRsZT0iYWNpayBlbWFyIj5hY2lrIGVtYXI8L2E