info@echomar.com.tr | 0212 233 11 11

HSG (Histerosalpingografi) İlaçlı Rahim Filmi

AĞRISIZ RAHİM FİLMİ NEDİR?

İlerleyen teknoloji, gelişen cihazlar ve yeni teknikler sayesinde rahim filmi HSG çekimi süresi kısalmış, ağrı, kanama gibi yan etkiler ve çeşitli komplikasyonlar ya ortadan kalkmış ya da çok azalmıştır.

Eski veya standart teknikte, rahim filmi HSG çekiminden bir süre önce çeşitli ağrı kesici ve kas gevşetici ilaçların kullanılması, ne yazık ki şiddetli ağrı olasılığını ortadan kaldıramamaktadır. Şiddetli ağrı meydana gelmesi olasılığına karşı anestezi (narkoz) uygulanabilir. Ancak anestezi yapılması ek riskler oluşturmakta, rahim filmi HSG maliyetini ve inceleme için harcanacak süreyi arttırmaktadır.

“Ağrısız rahim filmi”  anestezi ile yani narkoz altında yapılan HSG incelemesi değildir. İnceleme zaten ağrısız olduğu için ağrı kesicilere ve anesteziye gerek kalmaz. Ağrısız rahim filmi HSG, gelişen teknolojinin imkanlarından yararlanarak, C kollu, röntgen makinesi ile, uygun fiziksel ve kimyasal özelliklere sahip su bazlı kontrast madde kullanılarak, bu maddeyi rahim boşluğuna doldurmak için özel olarak geliştirilmiş, çok ince, yumuşak kanüllerden (borucuk) birisini rahim ağzının yapısına göre kişiye özel tercih ederek, tecrübeli bir ekip tarafından yapılan rahim filmi incelemesidir.

Rahim filmi çekecek ekibin tecrübesi çok önemli bir faktördür. Örneğin tüplerinin kapalı olduğu ve açılmasının da mümkün olmadığı alınan ilk görüntülerde anlaşılabilecek bir kişiye; tüpünün açık olabileceği beklentisiyle gereksiz yere yüksek kontrast basıncı uygulamak, sadece o kişinin acısının artmasına sebep olacaktır. Tecrübeli bir ekip hangi hastaya nasıl yaklaşılacağını bilir. Panik ataklı birisine, vajinismus hikâyesi olan birisine, çeşitli fobileri olabilen insanlara nasıl davranılacağını bilir. Hangi hastaya hangi kanülün  kullanılması gerektiğine, hangi basıncı uygulaması gerektiğine, incelemeyi ne zaman sonlandıracağına bilgi ve tecrübesiyle karar verir.

 Detaylı Bilgi : 0212 233 11 11 

AĞRISIZ RAHİM FİLMİ HSG ÇEKİMİ İÇİN GEREKENLER NELERDİR?

Bir merkezde ideal bir şekilde Ağrısız Rahim Filmi HSG çekilebilmesi için gereken şeyler şunlardır:

1- C kollu röntgen cihazı (Bu cihazlar rahim ne yöne dönük olursa olsun, inceleme sırasında onun karşısına geçecek şekilde hareket edebildikleri için rahmi çengelli alet ile itip çekmeye ihtiyaç kalmaz. Ayrıca üst üste gelen bazı yapıları birbirinden ayrı gösterebilmek de bu makinelerle mümkün olmaktadır. Öte yandan bu cihazlarda artık yeni dedektör (flat panel dedektör) ve tüp teknolojileri kullanılmakta, yeni yazılımlarla birlikte hastaların ve uygulayıcıların maruz kaldığı radyasyon miktarı en az seviyeye indirilebilmektedir. (Şişli Echomar’da Siemens marka Artis zee model gelişmiş C kollu flat panel dedektörlü  dijital röntgen cihazı bulunmaktadır).

2- Ağrısız Rahim Filmi tekniğini bilen tecrübeli hekim ve tıbbi personel. (Ağrısız rahim filmi tekniğini geliştiren ve uygulayan Dr. Cevat Bayrak, ekibiyle birlikte Şişli Echomar’da görev yapmaktadır).

3- Yeni nesil kontrast maddeler (Su bazlı, organik iyotlu, uygun akışkanlık ve osmolaritede, fiziksel özellikleri uygun şekilde düzenlenmiş kontrast maddeler).

4- Farklı yapılardaki hastaların her birisi için gerekli olabilecek birbirinden farklı yeni nesil, çeşitli, tek kullanımlık özel kanüller.

İDEAL RAHİM FİLMİNDE ARANAN ÖZELLİKLER:

1- Nasıl ki bir vesikalık fotoğrafın insanın yüzünün tam karşısından çekilmesi gerekiyorsa, rahim filmi HSG de rahmin ön yüzünün tam karşısından çekilmiş olmalıdır. Aksi takdirde rahimdeki problemler görülemeyebilir, doğru teşhis koyulamayabilir.

2- Çekilen filmlerde tüplerin içindeki kabartıların iyi görülebilmesi, gerektiğinde tüp kıvrımlarının çeşitli açılardan görüntülenmesi gerekir.

3- İnceleme kısa sürmeli, ağrısız ve kanamasız olmalıdır.

4- Alerji ve enfeksiyon gibi olumsuzlukların meydana gelme riski en düşük seviyede olmalıdır.

5- Eski ve yeni nesil cihazlar arasında, hastaların maruz kaldığı zararlı radyasyon açısından çok büyük farklar vardır. İdeal rahim filminde bu radyasyon miktarı en düşük seviyede olmalıdır (Merkezimizde mevcut cihaz ve kullanılan teknik sayesinde çok düşük radyasyon kullanılmakta, her hastanın aldığı radyasyon miktarı kendisine rapor edilebilmektedir).

 Randevu : 0212 233 11 11 

TIKALI TÜPLER AMELİYATSIZ NASIL AÇILIR?

Başka bir merkezde çekilen rahim filminizde tüpünüz tıkalı çıktıysa tüp açma işlemi için filminizle birlikte Şişli Echomar’a başvurun. Eğer tüpünüz açılamaz ise ücret de ödemeyeceksiniz.

Sıradan HSG çekiminde tıkalı çıkan tüpler, tüp açıcı HSG (selektif salpingografi) ile yüksek başarı oranıyla açılabilmektedir. Şişli Echomar’da gereken bütün hastalara tüp açıcı HSG yapılmaktadır. Bu işlem tamamen ağrısızdır ve sadece birkaç dakika sürer. HSG çekiminden farklı hiçbir riski yoktur. Tıkalı tüpü açmak için kontrast madde özel bir kanülle doğrudan doğruya tüpün içine fışkırtılır. Sıradan rahim filminde tıkalı çıkan tüplerin %72 gibi büyük bir kısmı bu teknikle açılabilmektedir.

Ağır enfeksiyon nedeniyle temelli tıkanmış, cerrahi olarak kapatılmış veya içerisi su toplamış olan tüplere tüp açma işlemi selektif salpingografi yapılmaz. Bu nedenle tüp açma işleminden önce eski filminizi getirmeniz veya internet yoluyla önceden bize göndermeniz gerekir.

Uzm. Dr. Cevat Bayrak

Şişli Echomar Görüntüleme ve Poliklinik

Daha detaylı bilgi için: http://www.rahimfilmi.info

<iframe width="100%" height="315" src="https://www.youtube.com/embed/bgt-5cYQpOw" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

  • Şişli Görüntüleme ve Poliklinik
E-Randevu Biz Sizi Arayalım
YnVydW4gZXN0ZXRpZ2kgZml5YXRsYXJpPC9hPg0KPGEgaHJlZj0iaHR0cDovL3d3dy5vemFuYmFsaWsuY29tL291ci1zZXJ2aWNlcy9idXJ1bi1lc3RldGlnaS1maXlhdGxhcmkvIiB0aXRsZT0iYnVydW4gZXN0ZXRpZ2kiIHJlbD0iZG9mb2xsb3ciPmJ1cnVuIGVzdGV0aWdpPC9hPg0KPGEgaHJlZj0iaHR0cDovL3d3dy5wb3Jub2FsbGV5LmNvbSIgdGl0bGU9InBvcm5vIj5wb3JubzwvYT4NCjxhIGhyZWY9Imh0dHA6Ly93d3cuZWNob21hci5jb20vTWFueWV0aWstUmV6b25hbnMtYWNpay1lbWFyIiB0aXRsZT0iYWNpayBlbWFyIj5hY2lrIGVtYXI8L2E