info@echomar.com.tr | 0212 233 11 11

Dijital Mamografi

Mamografinin Meme Sağlığındaki Yeri ve Önemi

Meme kanseri kadınlarda en sık görülen kanserdir. Kadınlarda kansere bağlı ölümlerin en sık nedeni de meme kanseridir.

Mamografi; memenin incelenmesini sağlayan ve meme kanserinin erken teşhisinde kullanılan en önemli görüntüleme yöntemidir. Tüm dünyada meme kanserine karşı hayat kurtarıcı ve yaşam süresini arttırıcı etkinliği kanıtlanmış tek incelemedir. Amerikan Kanser Enstitüsü, Dünya Sağlık Örgütü ve Türk Radyoloji Derneği herhangi bir şikayeti olmasa bile 40 yaşından itibaren tüm kadınlara yılda bir mamografi çekilmesini önermektedir.

Dijital mamografi, eski sistem görüntü kaydedicilerin yerini hassas dijital dedektörlerin almasıyla ortaya çıkmıştır. Klasik mamografiden farkı, dijital fotoğraf makinelerinde olduğu gibi, görüntünün fotoğraf plağında değil dijital ortamda elde edilmesidir.  Bu teknolojik ilerleme sayesinde daha az radyasyon kullanılarak yüksek kaliteli mamografi incelemeleri yapabilmek mümkün olmuştur.

Yeni nesil dijital mamografi cihazlarında klasik mamografiye göre radyasyon miktarı daha düşüktür.   Dijital mamografide klasik mamografiye kıyasla memeye daha az sıkıştırma uygulanır ve daha kaliteli görüntü elde edilir. Dijital mamografi meme kanserinin erken bulgusu olan küçük kireçlenme odaklarının (mikrokalsifikasyonlar) saptanmasında da önemli üstünlüğe sahiptir.

Foton sayma teknolojisi ile çalışan tam dijital mamografi cihazlarında, diğer dijital cihazlara kıyasla radyasyon dozu çok daha düşük olup görüntü kalitesi de daha yüksektir. Bunun sebebi diğer dijital cihazlarda, görüntü elde edebilmek için gereken ara basamakların ve teknik zaman kaybının foton sayma teknolojisinde olmamasıdır. Böylece mamografi çekimi sırasında vücudun aldığı radyasyon dozu, uzun bir uçak yolculuğu ile alınan radyasyon dozunu aşmamaktadır.

Dijital mamografi cihazında,  dijital olmayan cihazlara kıyasla daha az sıkıştırma uygulanır. Mamografiyi çeken teknisyenin bilgili ve tecrübeli olması, çekilen mamografinin kalitesi yanında hasta konforu açısından da büyük önem taşır. Hastalar çekim sırasında ağrı ve acıdan ziyade bir miktar basınç hisseder. Mamografi çekimi genellikle 10 dakikadan daha kısa sürmektedir.

Genç kadınların meme yapısı daha yoğun olduğundan meme görüntülemesi çoğunlukla ultrason ile yapılmaktadır. Bazı özel durumlarda mamografi incelemelerine genç yaşlarda da başlanabilmektedir.

Meme kanserinin sıklığı ve yaygınlığı nedeniyle, şikayeti olmayan kişilerde düzenli meme kontrollerinin yapılması çok önemlidir. Meme kanserinde erken tanı hayat kurtarıcıdır.

Meme incelemelerinizi yaptırırken üç faktör özellikle çok önemlidir:

  1. Foton sayma teknolojisine sahip tam dijital mamografi cihazı,
  2. Meme görüntüleme konusunda uzman ve tecrübeli Radyoloji uzmanı doktor,
  3. Filmi çeken röntgen teknisyeninin bilgi ve tecrübesi.

Merkezimizde mamografi incelemeleri, foton sayma teknolojisine sahip tam dijital mamografi cihazı ile daha az radyasyon, daha az sıkıştırma uygulanarak yapılmakta ve daha yüksek görüntü kalitesi elde edilmektedir.   

Uzm. Dr. Bengi SARI

Daha detaylı bilgi için: http://www.mamografi.biz/tr/

Echomar Şişli Görüntüleme ve Poliklinik

E-Randevu Biz Sizi Arayalım
YnVydW4gZXN0ZXRpZ2kgZml5YXRsYXJpPC9hPg0KPGEgaHJlZj0iaHR0cDovL3d3dy5vemFuYmFsaWsuY29tL291ci1zZXJ2aWNlcy9idXJ1bi1lc3RldGlnaS1maXlhdGxhcmkvIiB0aXRsZT0iYnVydW4gZXN0ZXRpZ2kiIHJlbD0iZG9mb2xsb3ciPmJ1cnVuIGVzdGV0aWdpPC9hPg0KPGEgaHJlZj0iaHR0cDovL3d3dy5wb3Jub2FsbGV5LmNvbSIgdGl0bGU9InBvcm5vIj5wb3JubzwvYT4NCjxhIGhyZWY9Imh0dHA6Ly93d3cuZWNob21hci5jb20vTWFueWV0aWstUmV6b25hbnMtYWNpay1lbWFyIiB0aXRsZT0iYWNpayBlbWFyIj5hY2lrIGVtYXI8L2E